Šta je zabrana senke na Instagramu?
Zabrana senke na Instagramu je nezvanična zabrana koja ograničava vidljivost naloga (u fidovima korisnika, pričama, stranicama za istraživanje itd.), što negativno utiče na doseg. To se može dogoditi kada nalog objavi osetljiv sadržaj ili uđe u sivu zonu Smernica zajednice platforme. Ono što ga razlikuje od obične zabrane je to što korisnici nisu obavešteni kada je njihov nalog zabranjen. Za vođenje Instagram profila, ove informacije u daljem tekstu mogu biti od značaja.
Važno je napomenuti da se prema Instagramu, zabrana senki se ne praktikuje na platformi – ali toliko korisnika tvrdi da su pod uticajem misterioznih ograničenja na kojima mit živi.
Kako funkcionišu zabrane senke na Instagramu?
Iako zabrane senke očigledno nisu stvarne, znamo da Instagram, kao i sve platforme društvenih medija, ima načine da promoviše ili ograniči delove sadržaja. Ono što mnogi nazivaju „Instagram algoritmom“ je zapravo mreža mnogih faktora koji utiču na potencijalni doseg i vidljivost svake objave, bilo pozitivno ili negativno.
Instagram pominje ovu moć u svojim Smernicama zajednice: „Prekoračiavanje ovih granica može dovesti do brisanog sadržaja, onemogućenih naloga ili drugih ograničenja.“
AI (veštačka inteligencija) koji ovo radi u pozadini ima dobre namere: da Instagram ostane bez neželjene pošte i bezbedan. Ovi algoritamski alati postoje da bi bili u skladu sa globalnim zakonima o Internet bezbednosti, dezinformacijama i političkom mešanju.
Međutim, moderacija i zakonska usaglašenost se veoma razlikuju od onoga što korisnici prijavljuju da je zabrana senke na Instagramu. Instagram vam direktno govori da li ste prekršili autorska prava ili druge specifične zakone ili politike.
Šest načina da izbegnete zabranu senke na Instagramu
1. Ne kršite smernice zajednice
Stvorite pozitivno okruženje, budite poštovani u svim komunikacijama (čak i DM), ne postavljajte neprikladan sadržaj ili promovišete nasilje i – što je posebno važno za kompanije – osigurajte da posedujete autorska prava (ili imate dozvolu) za sve što objavite.
2. Ne ponašajte se kao bot
Pokušajte da vladate svojim vrhovnim moćima. Ako pratite više od 500 ljudi na sat ili na drugi način komunicirate sa aplikacijom brzinom robota, Instagram će možda misliti da ste bot.
Postoji mnogo mišljenja o tome koliko praćenja, lajkova ili komentara možete napraviti u određenom vremenskom periodu. Neki kažu da je to ukupno 160 radnji na sat, neki kažu 500. Neki kažu da je različito za svaki nalog, u zavisnosti od toga koliko dugo ste korisnik ili imate li „crvene zastavice“.
Metina politika neželjene pošte, koja pokriva Instagram, jednostavno poručuje korisnicima da ne „objavljuju, dele, angažuju se… bilo ručno ili automatski, na veoma visokim frekvencijama“.
Kakva god da su ograničenja, pomerajte se prebrzo i mogli biste dobiti obaveštenje koje će vam zamrznuti nalog satima ili čak danima. Nećete moći ništa da uradite na Instagramu dok se ne završi (iako postoji proces žalbe).
3. Budite dosledni
Vaši loši pokazatelji angažovanja mogu biti rezultat slučajnog rasporeda objavljivanja umesto zabrana objavljivanja. Često objavljivanje, barem nekoliko puta nedeljno, trebalo bi da omogući vašim trenutnim pratiocima da vide vaš sadržaj u svojim fidovima i da naterate nove pratioce da dolaze.
4. Ne koristite zabranjene hashtagove
Zabranjeni hashtag znači da je Instagram to smatrao problematičnim i odlučio da sakrije ili ograniči sadržaj koji ga koristi iz pretrage i drugih oblasti.
Povremeno proveravajte svoje uobičajene hashtagove da biste bili sigurni da nisu zabranjeni. Ako je tako, uklonite ih iz nedavnih postova kako biste izbegli potencijalno oštećenje vašeg dosega ili još gore, da ih zabranite.
Kako znati da li koristite zabranjeni hashtag? Pretražite ga. Ako vidite poruku ispod na stranici sa hashtagom, nije dozvoljeno.
5. Koristite upozorenje o sadržaju za osetljive teme
Ako govorite o novinskoj priči ili nasilnom događaju, Instagram može pogrešno pomisliti da promovišete nasilje, što je u suprotnosti sa smernicama. Međutim, oni prave izuzetke sve dok je vaša svrha da podignete svest i pomognete zajednici.
Da biste bili sigurni, Instagram predlaže blokiranje ili zamagljivanje nasilnih ili osetljivih slika i uključivanje upozorenja u vašu grafiku i tekst. Takođe obavezno jasno iznesite svoj stav o ovom pitanju, tako da Instagram ne misli da ste za nasilje. Ako je gledanje originalne slike važno za podizanje svesti, možete da povežete spoljni sajt sa celom pričom vesti.
6. Ne kupujte pratioce i ne koristite nedorečene aplikacije
Na kraju, ali ne manje važno? Iako se možete nehotice pokvariti sa Instagram smernicama za sadržaj, sve dok ne tražite načine da prevarite sistem, verovatno ćete biti u redu.
Stvari koje treba izbegavati uključuju:
- Kupovina sledbenika
- Korišćenje neodobrenih aplikacija trećih strana za automatsko lajkanje sadržaja ili koje tvrde da „organski“ stvaraju vaše pratioce. (Ne brinite: Hootsuite je zvanični Instagram partner.)
- Odgovaranje na DM sa molbom da unesete kod ili pružite slične informacije
Najčešća pitanja o senci za Instagram
Kako možete znati da li vam je zabranjen pristup u senci na Instagramu?
Korisnici opisuju Instagram senku kao osećaj kao da je „algoritam protiv njih“. Tipični simptomi Instagram senke su:
- Dramatičan pad angažovanja (lajkova, komentara, utisaka, itd.) bez očiglednog razloga.
- Vaši uvidi u publiku pokazuju znatno manji doseg onih koji ne prate.
- Vaši pratioci počinju da govore da više ne vide vaše postove kao nekada ili da se vaše priče ne pojavljuju pri vrhu njihovih ekrana.
Korisnici kojima je zabranjen pristup u senci kažu da su nakon objavljivanja nečeg potencijalno kontroverznog, njihov organski doseg, lajkovi i angažovanje iznenada pali — čak i za postove nakon toga. Ili, da njihov broj pratilaca prestane da raste kao i obično, bez obzira šta rade.
Neki korisnici kažu da im se zabrana u senci dogodila nakon što su primili ovakvo obaveštenje na Instagramu, poznato kao „blok akcije“. Ovo se dešava kada Instagram misli da ste bot ako volite ili komentarišete previše postova prebrzo.
Osim što su ograničeni na radnju koja je izazvala iskačući prozor, korisnici takođe primećuju smanjen doseg ili druge faktore koji ih dovode do toga da misle da su kažnjeni više nego što to obaveštenje ukazuje.
Koliko dugo traje zabrana senke na Instagramu?
Iz analize mnogih naloga iz prve ruke, čini se da prosečna zabrana senke na Instagramu traje oko dve nedelje.
Takođe je moguće da Instagram nameće različite nivoe zabrana senki. Neki korisnici prijavljuju da su se vratili na uobičajeni nivo angažovanja i rasta u roku od nekoliko dana, dok drugi kažu da se njihov nalog nikada nije oporavio i da ostaje u stanju mirovanja skoro godinu dana kasnije.
Kako ukloniti zabranu senke na Instagramu?
Ako mislite da vam je zabranjen pristup u senci, evo vašeg vodiča da to popravite.
Loše vesti: Ne postoji rešenje koje odgovara svima.
Dobre vesti: Organizovali smo ih po težini, pa počnite od vrha i napredujte dok se oblaci ne razdvoje, algoritam zapeva i vaša zabrana senki se ne završi.
1. Izbrišite objavu zbog koje ste zabranjeni u senci
Ako se vaša zabrana u senci dogodila odmah nakon vaše poslednje objave, pokušajte da je izbrišete da biste videli da li se vaš angažman vratio u normalu za sledećih nekoliko postova.
Bez obzira da li ovo funkcioniše ili ne, takođe morate da se zapitate koliko snažno verujete u ono što ste objavili i koliko daleko ste spremni da odete da biste zadovoljili robote veštačke inteligencije u odnosu na sopstveni integritet.
2. Izbrišite sve hashtagove iz nedavnih postova
Pokušajte da izmenite svoje postove iz poslednjih 3-7 dana da biste uklonili sve heštegove.
3. Prestanite sa objavljivanjem nekoliko dana
Neki korisnici kažu da je ova vrsta „resetovanja“ njihovog naloga i obrisala zabranu senke. Odmorite se od svih Instagram sadržaja, uključujući priče i reels, 2-3 dana.
4. Proverite svoje hashtagove
Potražite svaki od hashtagova koje koristite da vidite da li su zabranjeni ili ograničeni. Ako jeste, prestanite da ih koristite i izbrišite ih iz svih svojih nedavnih postova. Naučite kako to da uradite u sledećem odeljku.
5. Idite all in na Reels
Znamo da Instagram trenutno daje prioritet Reels-u. Dobićete više pratilaca i angažovanja njihovim postavljanjem. Dakle, potrudite se i objavite jedan dnevno nekoliko nedelja.
6. Deaktivirajte i ponovo aktivirajte svoj Instagram nalog
Neki korisnici prijavljuju da su privremeno deaktivirali svoj nalog na 1-2 dana i popravili su zabranu u senci. Nema pravih dokaza da ovo funkcioniše, tako da to radite na sopstveni rizik. Obavezno koristite funkciju deaktiviranja, koja je reverzibilna. To nije isto što i brisanje naloga, što nije.
7. Pojačajte objavu
(Očigledno ne onaj zbog kojeg ste zabranjeni u senci.) Jedan Instagrammer je rekao da ih je ovo odmah izvuklo iz zabrane iz senke.
Opet, to su anegdotski dokazi, ali povećanje objave je odličan način da isprobate oglašavanje na Instagramu.
Konačno, možda biste želeli da pokušate da zvanično prijavite problem Instagramu (koliko god to bilo nezgodno, s obzirom na to da Instagram tvrdi da zabrane senki nisu stvarne). Uradite sledeće:
- Idite na stranicu svog profila na Instagramu
- Dodirnite ikonu menija u gornjem desnom uglu ekrana, a zatim idite na Podešavanja
- Dodirnite pomoć, a zatim Prijavite problem
- Pratite uputstva da biste najbolje opisali svoj problem
Postoje li određene reči zbog kojih ste zabranjeni na Instagramu?
Da. Korisnici prijavljuju da su određene reči ili heštegovi u svojim objavama doveli do primanja zvaničnih upozorenja o kršenju sadržaja ili da su doživjeli zabranu pristupa.
Mnogi politički fokusirani nalozi kažu da su u više navrata bili pogođeni kršenjem sadržaja zbog govora o aktuelnim događajima, iako Instagramove smernice zajednice kažu: „Dozvoljavamo sadržaj radi informisanja javnosti… nakon što odmerimo vrednost javnog interesa u odnosu na rizik od štete, i mi pogledajte međunarodne standarde ljudskih prava da biste doneli ove presude.”
Edukatori za borbu protiv rasizma često prijavljuju da su se suočili sa zabranama iz senke. Mnogi su videli vezu između zabrane iz senke i upotrebe reči kao što su „beli” ili „rasizam” ili podizanja svesti o ubistvima BIPOC ljudi. Pošto Instagram kaže da imaju politiku nulte tolerancije nasilja, AI (veštačka inteligencija) bi upotrebu reči poput „ubistvo“ u ovom kontekstu mogao tumačiti kao kršenje.
Da li Instagram stavlja senku, zapravo?
Gledajući dokaze, znamo da sve platforme regulišu sadržaj i nagrađuju ili obeshrabruju određene postove ili teme. Dakle, da, moguće je da su zabrane senke na Instagramu stvarne.
Na suprotnoj strani, Instagram je eksplicitno rekao da nisu stvarni.
Može li ono što zovemo zabrana u senci biti samo algoritam na delu, koji menja ono što je trenutno „vruće“? Možemo da filozofiramo o zabrani senki na Instagramu po ceo dan, ali istina je da Instagram nije neutralan entitet. To je kompanija koja donosi odluke na osnovu poslovnih ciljeva, baš kao i vi.
Ako vaš Instagram učinak zaostaje ili ste frustrirani nakon što ste izbačeni iz senke, možda je vreme da prepravite svoju marketinšku strategiju.